1713225864 Gurcistanda yasa tasarisi Meclisi karistirdi Yumruklar havada ucustu

Gürcistan’da yasa tasarısı Meclis’i karıştırdı! Yumruklar havada uçuştu

2023 yılında büyük tepki çeken ‘Yabancı Etkinin Şeffaflığı’ yasa tasarısının yeniden parlamentoya sunulması, Gürcistan’ı karıştırdı. Sunum sırasında yaşanan sözlü ve fiziksel saldırı kameraya yansıdı.


DHA

Gürcistan’da mecliste hareketli anlar yaşandı.

Geçtiğimiz yıl ülke çapında tepkilere yol açan ve uzun süre gündemde yer alan “Yabancı Etkinin Şeffaflığı” yasa tasarısı, yeniden parlamentoya sunuldu.

Bunun üzerine tansiyon yükseldi.

Önce sözlü sonra fiziksel saldırı

Yasa tasarısını sunan iktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin parlamento çoğunluğu lideri Mamuka Mdinaradze, tasarı hakkında konuşma yaptığı sırada muhalefetteki Vatandaşlar Partisi Milletvekili Aleko Elisaşvili tarafından saldırıya uğradı.

Yasanın Rusya’yla bağlantısı olmadığını savunan Mdinaradze’ye hakaret ederek yaklaşan Elisaşvili, sözlü saldırısına yumrukla devam etti.

Gurcistanda yasa tasarisi Meclisi karistirdi Yumruklar havada ucustu

Yumruklar havada uçuştu

Elisaşvili’nin yumruklu saldırısının ardından iktidar ve muhalefetteki milletvekilleri de birbirine girerken, yumruklar havada uçuştu.

Bazı milletvekillerinin hafif yaralandığı olayda, Hukuk Komitesi’ndeki görüşmelere kısa bir ara verildi.

1713225862 85 Gurcistanda yasa tasarisi Meclisi karistirdi Yumruklar havada ucustu

Gösteri düzenlendi

Öte yandan yasa tasarısına karşı çıkan sivil toplum kuruluşları (STK), yerel saatle 19.00’da parlamento önünde miting düzenleyeceklerini açıkladı.

Yaşananların üzerine parlamento çevresinde toplanan yüzlerce kişi gösteri düzenledi.

1713225862 499 Gurcistanda yasa tasarisi Meclisi karistirdi Yumruklar havada ucustu

‘Yabancı Etkilerin Şeffaflığı’ yasa tasarısı nedir?

Gürcistan’da iktidara yakın Halkın Gücü Partisi’nin “Yabancı Etkinin Şeffaflığı” yasa tasarısını Mart 2023’te parlamentoya sunmasının ardından protestolar başlamıştı.

Protestocuların “Rus yasası” olarak nitelendirdiği yasa tasarısına göre yıllık finansmanlarının yüzde 20’sinden fazlasını yurt dışından alan sivil toplum ve medya kuruluşları, her yılın ocak ayında kendilerini “yabancı ajan” olarak kaydettirmek zorunda kalacak.

1713225862 147 Gurcistanda yasa tasarisi Meclisi karistirdi Yumruklar havada ucustu

‘AB sürecine zarar verecek’ savunması

Kaydı yapmayanlar 25 bin lari (yaklaşık 300 bin lira) para cezasına çarptırılacak. Yasanın kabul edilmesinin Gürcistan’da basın özgürlüğünün kısıtlayacağı, sivil toplum kuruluşlarını bastıracağı ve ülkenin Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecine zarar vereceği belirtiliyor.

Göstericiler ve muhalefet partileri yasa tasarısının, Rusya’daki “Yabancı Ajanlar Yasası”na benzediğini ifade ediyor. Ayrıca ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler de söz konusu yasaya tepki gösteriyor.

1713225862 243 Gurcistanda yasa tasarisi Meclisi karistirdi Yumruklar havada ucustu

Geçtiğimiz yıl geri çekildi

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi, ülkedeki şiddetli protestoların ardından 9 Mart 2023’te yasa tasarısının geri çekildiğini açıklamıştı. Söz konusu yasa tasarısı, bu yıl 8 Nisan tarihinde yeniden parlamentoya sunuldu.

“Kuruluşların finansmanı şeffaf değil”

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi’nin parlamento çoğunluğu lideri Mamuka Mdinaradze geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, ülkesinde faaliyet gösteren STK’ların finansmanının yüzde 90’ından fazlasının şeffaf olmadığını ifade ederek, uluslararası kuruluşların Gürcistan’daki STK ve basın kuruluşlarına sağladıkları finansman hakkında şeffaf bilgi alınmasının imkansız olduğunu belirtmişti.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişivili ise yasa tasarısının Rusya’nın talimatıyla hazırlandığını belirterek hükümeti ülkenin AB ile entegrasyonunu “sabote etmekle” suçladı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir