New York Times Israilin Filistine saldirilarina soykirim demeyi yasakladi

New York Times, İsrail’in Filistin’e saldırılarına ‘soykırım’ demeyi yasakladı

Amerikan medya kuruluşu, Filistin’e saldırılarla ilgili haberlerde, çalışanlarından ‘dikkatli’ olmalarını istedi. Soykırım ve etnik temizlik gibi ifadelerin kullanılmaması istendi.

New York Times, İsrail'in Filistin'e saldırılarına 'soykırım' demeyi yasakladı

AA

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi, İsrail’in Filistin saldırılarıyla ilgili bazı ifadelerin kullanılmasını yasakladı.

İsrail ordusu, on binlerce Filistinliyi düzenlediği bombardımanlarda katletti.

Gazete, çalışanlarına İsrail’in Gazze’deki saldırılarını konu alan haber metinlerinde “soykırım” ve “etnik temizlik” gibi ifadeleri kullanmamaları yönünde talimat verdiği ortaya çıktı.

Kar amacı gütmeyen “The Intercept” adlı basın kuruluşunun elde ettiği bilgilere göre, dünyaca bilinen NYT, çalışanlarına İsrail’in Filistin ve Gazze’ye yönelik saldırılarını konu alan haber metinleri için “kullanılmayacak kelimeler kılavuzu” hazırladı.

‘Soykırım’ ve ‘etnik temizlik’ yasağı

Gazete editörleri Susan Wessling, Philip Pan ve yardımcıları tarafından hazırlanan kılavuzda, Gazze’deki saldırılar için “soykırım” ve “etnik temizlik” ifadelerinin kullanmaması yönünde talimat verilirken, Filistin’in “nadir durumlarda” yazılması ve bu devlet için “işgal altında” ifadesi kullanılmaması yönünde uyarılara yer verildi.

Kılavuzda, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 1948’den bu yana kullanılan “mülteci kampları” ifadesinin de haberlerde yer almaması belirtildi.

“İsrail’in yaptıklarına saygıyla yaklaşıyorlar”

The Intercept’e açıklamada bulunan NYT çalışanları, yayınlanan haber metinlerinin bazılarında İsrail’in yaptıklarına “saygıyla” yaklaşıldığına işaret ederek “İsrail-Filistin arasında yaşananlarda tarihsel bir arka planınız ve konuya ilişkin hiçbir fikriniz yoksa durum mantıklı görünebilir.” ifadelerini kullandı.

1713351267 650 New York Times Israilin Filistine saldirilarina soykirim demeyi yasakladi

Filistin saldırılarında ‘üslup’ tartışması

İlk kez kasımda kaleme alınan kılavuzun sürekli olarak güncellendiğini aktaran çalışanlardan bazıları, bu tarz “yönlendirmelerin” standart bir uygulama olduğunu söyledi.

NYT’de İsrail’in Filistin’e saldırılarında “kullanılan dil” noktasında tartışmalar yaşandığı iddia edilirken, bunların önüne geçilmesi için hazırlanan kılavuzda “katliam” benzeri kelimelerin bilgiden çok duyguları temsil ettiği öne sürüldü.

The Intercept, kılavuzda “etiket kullanmak yerine ne olduğunu anlatın” ifadelerinin kullanılmasına rağmen gazetenin Filistin’in İsrail’e yönelik saldırılarında “kullanılmayan tüm kelimeleri” kullandığını ancak İsrail’in binlerce kişinin ölümüne neden olan Filistin’e saldırılarında ise bu dilden kaçındığını aktardı.

“Katliam” kelimesi, İsrailliler için 53, Filistinli siviller için 1 kez kullanıldı

The Intercept’in ocak ayında yayımladığı raporunda da sadece NYT değil, ABD’nin diğer bilinen gazeteleri Washington Post ve Los Angeles Times’ın da öldürülen Filistinli siviller için “katliam”, “kıyım” ve “korkunç” kelimelerinden kaçındığı ifade edilmişti.

Söz konusu raporda, NYT’de 24 Kasım’da yayımlanan haberlerde “katliam” kelimesinin, İsrailli siviller için 53 kez, öldürülen binlerce Filistinli sivil için ise sadece 1 kez kullanıldığı belirtilmişti.

Raporda NYT’nin 7 Ekim’den hemen sonraki haberlerinde, Filistin’in İsrail’e saldırısını “terör eylemi” şeklinde nitelediği ancak İsrail’in çocuk ile kadınların da dahil olduğu binlerce sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırıları için “terör” kelimesini kullanmadığına dikkati çekildi.

1713351267 170 New York Times Israilin Filistine saldirilarina soykirim demeyi yasakladi

İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500’ü çocuk, 9 bin 560’ı kadın olmak üzere 33 bin 899 Filistinli öldürüldü, 76 bin 664 kişi yaralandı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir