Jamaika Ingiltere Kral Charlesi ulke liderliginden uzaklastirmak istiyor

Jamaika, İngiltere Kral Charles’ı ülke liderliğinden uzaklaştırmak istiyor

Kral 3. Charles’ın, Jamaika’nın hükümdarlığı görevinden alınması hedefleniyor. 1665’ten bu yana sömürge konumunda olan Karayip ülkesi, 2025 hedefi belirledi.

Jamaika, İngiltere Kral Charles'ı ülke liderliğinden uzaklaştırmak istiyor

ensonhaber.com

Karayip ada ülkesi Jamaika’da, devletin başı olarak görülen İngiltere Kralı 3. Charles’ın bu görevden uzaklaştırılması planlanıyor.

Parlamento Üyesi ve Devlet Bakanı Alando Terrelonge, 350 yılı aşkın sömürge yönetiminin ardından cumhuriyet olmaya doğru ilerlediklerini söyledi.

The Independent’a konuşan Terrelonge, bu adımın, İngiltere tarafından yüzyıllar boyunca “kaçakçılığa maruz bırakılan, gaddarca muamele gören ve köleleştirilen Afrikalı atalarını onurlandıracağını” vurguladı.

İngiliz koloniliğinden çıkmak istiyorlar: Hedef 2025

Terrelonge, söz konusu karar ile birlikte, eski İngiliz kolonisi olarak “gerçekten özgürleşeceklerini” kaydetti. Bağımsızlık planıyla ilgili tarih veren Terrelonge, şu ifadeleri kullandı:

2025 yılına kadar bu reformları tamamlayacağımıza ve demokrasimizin başı olan İngiliz hükümdarını uzaklaştıracağımıza dair umudumuzu koruyoruz.

1714277252 715 Jamaika Ingiltere Kral Charlesi ulke liderliginden uzaklastirmak istiyor

1665’ten beri İngiliz krallar yönetiyor

İngiltere Kralı Charles, şu anda Jamaika’nın hükümdarı konumunda bulunuyor. Söz konusu ülke, 1655’te sömürge haline getirildiğinden bu yana bir İngiliz kralı tarafından yönetiliyor.

Cumhuriyete dönüşme amacı

Jamaika Başbakanı Andrew Holness, 2022’de Prens Williams ve eşi Kate Middleton’ın ülkeyi ziyaret ettiği Kraliyet turu sırasında cumhuriyet olma niyetlerini açıklamıştı:

Jamaika, çok gururlu bir ülke. Yolumuza devam ediyoruz. Bağımsız, tam gelişmiş ve müreffeh bir ülke olma yönündeki tutkumuzu hayata geçirmeyi hedefliyoruz.

1714277252 691 Jamaika Ingiltere Kral Charlesi ulke liderliginden uzaklastirmak istiyor

“Yabancı hükümdara bağlı olmayacağız”

Karayip ülkesinin Devlet Bakanı Terrelonge, “Özgür olabilmemiz için savaşıp ölen atalarımıza borçluyuz.” dedi ve ekledi:

Yabancı bir hükümdara saygı göstermek ya da bağlılık yemini etmek zorunda kalmayacağız.

1714277252 742 Jamaika Ingiltere Kral Charlesi ulke liderliginden uzaklastirmak istiyor

Dönüşüm süreci nasıl olacak

Jamaika’nın cumhuriyet olabilmesi için, anayasa tasarısına üçte iki çoğunluk oyuyla onay verilmesi gerekiyor.

Bu tasarıyı daha sonra Jamaika’nın cumhuriyet olup olmayacağı sorusuna ilişkin bir referandum izleyecek. Halkın vereceği karar sonucu belirleyecek.

1714277252 188 Jamaika Ingiltere Kral Charlesi ulke liderliginden uzaklastirmak istiyor

İngiltere’den bağımsızlığını kazanan ülkeler haritası

Statista’nın hazırladığı haritada, 2022 itibarıyla İngiltere’den bağımsızlığını kazanan ülkeler ve topraklar görülüyor.

Karayipler’deki bir diğer ada ülkesi Barbados, 2021’de İngiltere’den bağımsızlığını ilan etti. Dönemin İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in devlet başkanı statüsü ortadan kaldırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir