EBRD Baskan Yardimcisi Rigterink Turkiyeyi ziyaret edecek

EBRD Başkan Yardımcısı Rigterink Türkiye’yi ziyaret edecek

Rigterink, İstanbul ile Ankara’da Türkiye’deki yatırım ortamını ve uzun süreli iş birliğini görüşmek üzere üst düzey görüşmeler yapacak.

EBRD Başkan Yardımcısı Rigterink Türkiye'yi ziyaret edecek

AA

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Başkan Yardımcısı Jürgen Rigterink’in 24 Mart’ta Türkiye’ye 4 günlük ziyarette bulunacağı bildirdi.

Rigterink, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan başta olmak üzere üst düzey görüşmeler yapacak.

Deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk yatırımın yarısı kullandırıldı

EBRD’den yapılan açıklamada, bankanın deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk yatırım paketi açıkladığı ve bu miktarın yarısından fazlasının hali hazırda depremden etkilenen şirket ve özel sektör temsilcilerine sağlandığı ifade edildi.

Rigterink’in 24 Mart’ta başlayacak dört günlük Türkiye ziyareti sırasında deprem bölgesine gideceği belirtilen açıklamada, Bakan Şimşek ve Karahan başta olmak üzere İstanbul ve Ankara’da üst düzey görüşmeler yapacağı kaydedildi.

“Deprem bölgesine daha fazla neler yapabileceği görüşüldü”

Rigterink, açıklamada Türkiye’nin depremden bu yana yaşadığı zorluklar olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

Özellikle bölge ekonomisini sarsan yıkıcı depremlerin ardından ülke için zorlu bir yıl oldu. Bugüne kadar nelerin başarıldığını ve EBRD’nin bölgenin toparlanmasına yardımcı olmak için daha fazla neler yapabileceğini görüşmek üzere ilgili paydaşlarla bir araya gelmeyi dört gözle bekliyorum. Ayrıca Türkiye’deki yatırım ortamını ve uzun süreli iş birliğimizi görüşmek üzere hükümet yetkilileriyle görüşmeyi de dört gözle bekliyorum.

1711136546 283 EBRD Baskan Yardimcisi Rigterink Turkiyeyi ziyaret edecek

EBRD’nin Türkiye’ye yatırımları

EBRD’nin geçen yıl Türkiye’deki yatırımları 2,5 milyar euro ile rekor seviyeye ulaştı. Deprem bölgesine sağlanan 800 milyon euroluk finansman, geçen yılki yatırımların yaklaşık yüzde 30’unu oluşturdu. EBRD’nin 2009’den beri Türkiye’ye yatırımları ise yaklaşık 19,5 milyar euro seviyesinde bulunuyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir