Dogu Karadeniz Bolgesinin yeni turizm sezonundan beklentisi yuksek

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yeni turizm sezonundan beklentisi yüksek

Türkiye, turizmde hedefleri artırarak tüm ülke geneline yayma doğrultusunda ilerliyor. Doğu Karadeniz de Trabzon’un öncülüğünde turizmini artırmaya çalışıyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nin yeni turizm sezonundan beklentisi yüksek

İHA

Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yoğun turist akını oldu.

2023’te Trabzon’u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret etti.

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerini dile getirdi.

Kantarcı, geçen seneye beklentilerine göre daha yüksek olduğunu belirterek, şu açıklamada bulundu:

Geçen yıl Doğu Karadeniz, turizmden hem dış hem de iç pazar bakımından ciddi anlamda faydalandı. Ekonomik olarak bölgemiz ülkemize ciddi katkılar sağladı.

Orta Doğu’dan gelen yabancı turistlerdeki artışın sürmesi bekleniyor

Önceden Orta Doğu pazarında sadece Trabzon odaklı bir turizm hareketliliği olduğunu şu an bunun doğuya doğru kaymaya başladığını kaydeden Kantarcı’nın, bu konudaki değerlendirmesi ise şöyle:

2022 yılında 40-45 günlük dönemde dış pazarda özellikle Orta Doğu’dan gelen yabancı turistlerde bir parlama oldu. Geçen sene gayet verimli geçti toplam turist sayısı Trabzon’da 1 milyonun üzerine çıkmıştı. Bütün Doğu Karadeniz, turizmden hem dış hem iç pazar bakımından ciddi anlamda faydalandı. Ekonomik olarak bölgemiz ülkemize ciddi katkılar sağladı. Bu seneki beklentilerim biraz daha fazla. Charter ve tarifeli uçak seferleriyle ilgili bir durağanlık var önümüzdeki haftalarda özellikle Ramazan Bayramı sonrasında birçok şey netleşecek.

1712629194 179 Dogu Karadeniz Bolgesinin yeni turizm sezonundan beklentisi yuksek

“Rize-Artvin Havalimanı açıldıktan sonra turizm oraya doğru kaydı”

Beklentimiz oldukça yüksek. Çünkü önceden Orta Doğu pazarında sadece Trabzon odaklı bir turizm hareketliliği vardı. Şu an bu doğuya doğru kaymaya başladı. Rize-Artvin Havalimanı açıldıktan sonra orada da yavaş yavaş hareketlenmeler var. Oradaki turizm paydaşları seyahat acentelerimiz, otel işletmeleri. Onların da yeni planlamaları ve pazar payını büyütmek için çalışmaları var. Başarılı bir sezon geçireceğimizi umut ediyorum. İç pazarda biraz eksilmeler olabilir o da tabii son yıllarda artan ekonomik sıkıntılar, enflasyon. Bu sebepten dolayı geçen yılkı rakamlarla aynı kalabilir.

1712629194 380 Dogu Karadeniz Bolgesinin yeni turizm sezonundan beklentisi yuksek

Havalimanındaki modernizasyon çalışmaları hizmet anlamında kaliteyi artıracak

Trabzon Havalimanı’nda devam eden modernizasyon çalışmalarının turizm sezonu başına yetiştirileceğini ümit ettiklerini kaydeden Kantarcı, şöyle konuştu:

Trabzon Havalimanı’nda önceki yıllarda sürekli dili getirdiğimiz bazı eksiklikler ve sıkıntılar vardı. Onlarla ilgili de çalışmalar devam ediyor. Sezon başı gibi inşallah yetişmiş olacak. Bir nebze olsun hem dış hatlar rahatlayacak hem de bir iş anlamında eklenecek olan tünellerle beraber hizmet anlamında kalite yukarlara çıkmış olacak. Dış hat anlamında varış noktası Trabzon çok yoğun. Trabzon Havalimanı’na yüzde 90 inişler söz konusu. Hem Giresun-Ordu hem de Rize-Artvin Havalimanı’na doğru genişlemesi ve tüm bölgenin istifade edebilmesi çok önemli.

1712629194 815 Dogu Karadeniz Bolgesinin yeni turizm sezonundan beklentisi yuksek

Daha çok Trabzon’da konaklıyorlar

Gelen turistlerin genellikle Trabzon’da konakladığına işaret eden Kantarcı, şöyle konuştu:

Trabzon’da yatak kapasitesi çok fazla olduğu için yoğun olarak buradaki otellerde konaklıyorlar. Seyahat ve gezi programlarına bakıldığı zaman iki ya da üç gün Trabzon bölgesi oluyor. Bunun içerisinde şehir merkezi, Sümela Manastırı, Zigana olabiliyor. Devamında Gümüşhane’ye geçiliyor Karaca Mağarası, Torul seyir terası, Süleymaniye Mahallesi, eski Gümüşhane çok ilgi görüyor. Kayabaşı Yaylası, Çal Mağarası, Hıdırnebi Yaylası çokça ziyaret ediliyor. Yakın olan Sera Gölü, Akçaabat Orta Mahalle var. Trabzon’da İki üç gün geçirdikten sonra devamında Rize, Fırtına Vadisi, Ayder Yaylası, Borçka Karagöl ve batıya doğru da Giresun, Kuzalan Şelalesi, Mavi Göl, Kümpet Yaylası’na gidiyorlar. Bunun yanı sıra Ordu’da teleferik en çok tercih ettikleri destinasyonlar ve ziyaret yerleri olarak ön plana çıkıyor.

1712629194 738 Dogu Karadeniz Bolgesinin yeni turizm sezonundan beklentisi yuksek

“Uzungöl’de turizmcilerin sıkıntıları devam ediyor”

Dünyaca ünlü turizm merkezi olan Uzungöl’de turizmcilerin sıkıntıları halen sürdüğünü kaydeden Kantarcı, şu bilgileri paylaştı:

Uzungöl markamız oldu. Uzungöl’deki sıkıntıların bir şekilde halledilmesi gerekiyor daha fazla sürüncemede bırakılmaması gerekiyor. Uzungöl birçok bakanlığın sorumluluk alanı olan bir bölge. Bununla ilgili geçtiğimiz aylarda yine gündeme geldi. Kapadokya’daki gibi ya da farklı bölgelerdeki gibi alan başkanlığı kurulabilir. Tekelden hızlı şekilde bütün sorunların çözülebileceği bir yer haline getirilebilir. Şu andaki yapı ile ilgili hem yereldeki yaşayan vatandaşlarımızın hem de Uzungöl’deki turizmcilerin sıkıntıları devam ediyor. Kaçak yapılaşmayla ilgili olarak geçmiş dönemde bazı yıkımlar söz konusu oldu. Bunlarla ilgili belirsizlik devam ediyor. Bazı yapılar var bunlarla ilgili yıkılacak mı? Ruhsat alma süreçleri nasıl devam edecek. Diğer taraftan geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığımız otel ve konaklama işletmeleriyle ilgili olarak kanun yayınladı. Herkes bakanlığa tabi konaklama işletme belgesini alması gerekiyor. Yerel seçimler sonrası bunlarla ilgili denetimlerin artması ve bütün işletmelerin kontrol altına alınması sürecini bekliyoruz.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir