SGKdan 7 bin anne ve bakiciya 2 ay boyunca ayda

SGK’dan 7 bin anne ve bakıcıya 2 ay boyunca ayda 325 euro destek

Çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin, desteklenerek istihdam içinde kalmalarını sağlayan projenin detayları paylaşıldı. Buna göre Ankara, İstanbul ve İzmir’de 12 ay boyunca uygulanacak projeyle, çalışan annelere ayda 325 euro destek verilecek.

SGK'dan 7 bin anne ve bakıcıya 2 ay boyunca ayda 325 euro destek

AA

Kadın istihdamının artırılması amaçlanıyor. Çocuğu olan kadınların istihdamdan kopmaması için yeni bir proje başlatıldı. Bu proje ile ayrıca eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığı teşviki de destekleniyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci fazını hayata geçirmek için çalışmalarını tamamlandı.

Ankara, İstanbul ve İzmir’deki anneler yararlanacak

Kurumca yürütülen Avrupa Birliği (AB) destekli projeyle Ankara, İstanbul ve İzmir’de 0-36 aylık çocuk sahibi 3 bin 500 sigortalı anneye 12 ay boyunca ayda 325 euro destek verilecek.

AB, finansman desteği sağlıyor

AB’nin finansman desteği sağladığı projeyle 0-36 ay arasında çocuğu olan ve çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin, desteklenerek kayıtlı istihdamda kalmaları veya istihdama katılmaları amaçlanıyor.

Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığı teşvik ediliyor

Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvikinin de hedeflendiği projeden, 3 bin 500’ü anne ve 3 bin 500’ü bakıcı olmak üzere toplam 7 bin kadın faydalanacak.

1713147118 560 SGKdan 7 bin anne ve bakiciya 2 ay boyunca ayda

Şartları ve başvuru linki sonra paylaşılacak

Projeden yararlanma şartları ve başvuru linki, SGK tarafından ilerleyen günlerde duyurulacak.

1713147118 721 SGKdan 7 bin anne ve bakiciya 2 ay boyunca ayda

“Kayıtlı istihdama destek vereceğiz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, projeye dair yaptığı açıklamada, kayıtlı istihdama büyük önem verdiklerini ve kayıt dışı istihdamla mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi.

“Projenin toplam bütçesi 15,3 milyon euro”

Kadınların istihdamda kalmaları ve istihdama katılmaları için hayata geçirilen İş-Pozitif Projesi’nin yanı sıra destek ve teşvikleri içeren başka projeler de yürüttüklerini vurgulayan Işıkhan, şunları kaydetti:

SGK’nın uygulayıcısı olduğu, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi de bunlardan birisi. Toplam bütçesi 15,3 milyon euro olan projeyle üç büyük ilimizde, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 euro destek sağlanacak.

“Projeyle anneleri de çocukları da bakıcıları da desteklemiş olacağız”

Proje sayesinde hem anneler aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacak hem de eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarımızın istihdamı teşvik edilecek. Bu projemizle anneleri de çocukları da bakıcıları da desteklemiş olacağız.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir