Gelir beyan etmeyenler saptandi pismanliktan yararlanirlarsa ceza kesilmeyecek

Gelir beyan etmeyenler saptandı, pişmanlıktan yararlanırlarsa ceza kesilmeyecek

1 Mart’ta başlayan gelir vergisi beyan dönemi 5 Nisan’da sona erdi. Verilen beyanname sayısı, matrah ve vergi de artış yaşandı. Gelir elde etmesine rağmen 362 bin mükellefin beyanname vermediği de saptandı. Bu mükellefler, vergi daireleri işleme başlamadan pişmanlık bildirmesi halinde ceza ödemeyecekler.

Gelir beyan etmeyenler saptandı, pişmanlıktan yararlanırlarsa ceza kesilmeyecek

AA

Kira, ücret ve değer artış kazancı gelirlerini beyan etmeyenler için “pişmanlık” imkanı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), kira, ücret ve değer artış kazancı gibi gelirlerini beyan etmeyen yüz binlerce mükellef tespit ederken bunların cezai işlem uygulanmadan “pişmanlık” hükmünden yararlanıp vergi borçlarını ödeme imkanı bulunuyor.

GİB’e göre, geçen yıl elde edilen gelirlere ilişkin 1 Mart’ta başlayan gelir vergisi beyan dönemi 5 Nisan’da sona erdi.

126,9 milyar lira vergi beyan edildi

Bu dönemde kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. Beyannamelerle 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildi.

Beyanname, matrah ve vergide artış yaşandı

Bu kapsamda geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrah yani kâr miktarında yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış sağlandı.

1713429099 313 Gelir beyan etmeyenler saptandi pismanliktan yararlanirlarsa ceza kesilmeyecek

Beyanname verenlere teşekkür edildi

Başkanlık, kira ve ücret gibi gelirleri için beyanname veren 1,8 milyon mükellefin yanı sıra ticari, zirai ya da serbest meslek kazancı açısından bildirimde bulunan 2,6 milyon mükellefe SMS göndererek, beyannamelerini zamanında verdiği için teşekkür etti.

Beyanname vermeyenler belli

GİB, beyan döneminin sona ermesinin ardından kira, ücret ve değer artış kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefleri de saptadı.

362 bin mükellef beyanname vermedi

Bankalar, sigorta şirketleri, tapu ve nüfus idaresi başta olmak üzere çok sayıda kurumdan elde edilen bilgiler kullanılarak yapılan analizler neticesinde, kiraya verdiği konutlar aracılığıyla gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen 362 bin mükellef belirlendi.

15 bin mükellef de iş yeri kira gelirini beyan etmedi

Gelir İdaresi, 15 bin mükellefin de iş yeri olarak kiraya verdikleri yerler üzerinden beyan edilmesi gereken kira geliri sağlamasına rağmen beyanname vermediğini ortaya çıkardı.

1713429100 956 Gelir beyan etmeyenler saptandi pismanliktan yararlanirlarsa ceza kesilmeyecek

Tapudaki satıştan gelir elde eden 32 bin mükellef saptandı

Bankalar, gayrimenkul değerleme şirketleri ile tapudan alınan bilgiler karşılaştırılarak, 5 yıl içindeki gayrimenkul alım satım işlemi nedeniyle gelir vergisine tabi değer artışı kazancı elde eden ancak beyanname vermeyen 32 bin mükellef olduğu da görüldü.

13 bin 100 mükellef ücret gelirleri için beyanname vermedi

Ayrıca, bankalar ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alınan bilgilerle muhtasar ve prim hizmet beyannamesinden elde edilen veriler sonucu ücret gelirini beyan etmeyen mükellefler de araştırıldı. Buna göre, tek işverenden 1,9 milyon liradan fazla ücret alan 6 bin 800 kişi ve birden fazla işverenden ücret alan 6 bin 300 kişi olmak üzere toplam 13 bin 100 mükellefin ücret gelirleri için beyanname vermediği anlaşıldı.

Vergi dairelerine bildirilecekler

Başkanlık, söz konusu mükelleflerin vergi dairelerine bildirilmesine ilişkin çalışmalara başladı, kısa süre içinde bu bildirimlerin yapılması bekleniyor.

Pişmanlıkla bildirim yapma imkanı var

Bu arada, 2023’te kira geliri, ücret ya da değer artış kazancı elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükelleflerin, vergi daireleri tarafından gerekli işlemlere başlanmadan önce pişmanlıkla bildirim yapma imkanı bulunuyor.

Pişmanlıkla beyanname verildiğinde, vergi cezası kesilmeden vergiler ödenebiliyor.

Beyannameler Hazır Beyan Sistemi üzerinden

Beyannameler Hazır Beyan Sistemi üzerinden verilebiliyor ve vergi de yine bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor.

Vergi dairesinin yazısı üzerine beyanname verilmesi durumunda ise vergiler cezalı kesiliyor.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir