1714009712 Fahis fiyatla mucadele icin etiketlere tavsiye fiyat konulacak

Fahiş fiyatla mücadele için etiketlere ‘tavsiye fiyat’ konulacak

Ticaret Bakanlığı, marketlerdeki etiketlerin sürekli değişmesi konusunu mercek altına aldı. Bakanlık, tekeli ve stokçuluğu bitirecek adımları etiket üzerinden yapılan yeni ve köklü bir değişimle artırmayı planlıyor.


ensonhaber.com

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı, fahiş fiyatı önlemek için piyasada oynanan oyunları tespit ederek tek tek üzerine gidiyor.

Bugüne kadar rafta ve kasadaki etiketlerin farklı olması denetleniyordu. Şimdi ise o ürünün tavsiye fiyatı belirlenecek ve ambalajın üzerine “tavsiye fiyatı” şeklinde konacak. Market bu fiyatı değiştirdiğinde tüketicinin itiraz etme ve şikayette bulunma hakkı doğacak.

Ambalaj üzerine tavsiye fiyatı yazılacak

Fahiş fiyatla mücadele için bu kez de ambalaj üzerine tavsiye fiyatının yazılması planlanıyor.

Etiketteki fiyatlar devamlı değişemeyecek

Bu karara göre, üretici-perakendeci ve toptancı ürünün fiyatını belirleyecek. Ürün o fiyattan rafa gelecek. Böylece sürekli fiyat etiketi değişimi yapılamayacak.

Tavsiye fiyatı tarafların kararı ile belirlenecek

Ambalaja eklenecek tavsiye fiyatı, üretici-perakendeci ve toptancının ortak kararı ile belirlenecek. Taraflar ürünün üzerine maliyet ve kârı ekleyerek bir fiyat çıkaracak.

Etikette tavsiye fiyat ve üretim tarihi olacak

Bu fiyat Ticaret Bakanlığı ile paylaşılacak. Belirlenen fiyat, üretim tarihiyle birlikte ambalaja basılacak.

Satış fiyatı tavsiye fiyatını aşarsa tüketici şikayet edecek

Etikete basılacak fiyatın dışına çıkıldığında tüketicinin şikayet etme hakkı doğacak. Böylece tavsiye fiyatı, kendi arasında anlaşan marketlerin de tekeline son verecek.

Stokçuluk bitecek

Marketler aldıkları ürünü üzerine koydukları kârla satıyor, o ürünün fiyatı değiştiğinde elinde kalan kısmını zamlı olarak yeniden rafa koyuyordu. Tavsiye fiyatı ise ürün zamlansa da marketin elinde kalan malın fiyatı zamlanmayacak. Böylece stokçuluğun da önüne geçilmiş olacak.

Müşteriye fiyat kıyası yapma olanağı tanınacak

Müşteri, tavsiye fiyatı ile satış fiyatını kıyas yapabilme olanağına sahip olacak. Böylece marketler fahiş fiyat uygulamasına gidemeyecek. Bu durumda tüketiciye şikayet etme hakkı tanınacak.

“Ambalaj fiyatını düşürmek suç”

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, “ambalaj üzerine fiyat etiketi” uygulamasının fırsatçılara geçit vermeyecek çok önemli bir adım olduğunu belirterek şu açıklamada bulundu:

Geçmiş yıllarda şeker ve yağda stokçuluğu gördük. Şimdi ambalaj üzerine fiyat etiketi uygulaması devreye girerse ürünü saklayamazlar. Fakat rekabet ortamında perakendeci bunu yapmak istemeyecektir. Eğer tavsiye edilen fiyatta bir oynama ya da üzerine farklı bir fiyat yapıştırılırsa bu suç teşkil edecek.

1714009710 299 Fahis fiyatla mucadele icin etiketlere tavsiye fiyat konulacak

“Tüketici fiyat değişikliğini şikayet edebilecek”

Uygulamanın detaylarını Ensonhaber için değerlendiren Güllü, “tavsiye fiyat” ile birlikte stokçuluğun biteceğini ve tüketicinin fiyat değişikliğinde şikayette bulunabileceğini belirtti.

Fiyat denetimi

Fahiş fiyatla mücadele için ambalajlara “tavsiye fiyat” konulmasının fiyat denetimini beraberinde getireceğini açıklayan Güllü, ambalajlardaki yeni etiket uygulamasının tüketiciler için olumlu sonuçları olduğunu aktardı.

Tüketici tepkisi

Tavsiye edilen satış fiyatının fabrika tarafından belirleneceğini belirten Güllü, dolayısı ile tüm perakende satıcıların o fiyat üzerinden satış yapmak zorunda kalacağını, eğer belirlenen fiyatın üzerinde satış yapılırsa, tüketicilerin tepkisi ile karşı karşıya kalınacağını aktardı.

“Küçük esnaf korunmalı”

Güllü, fabrikaların fiyatları belirlerken kâr marjlarının iyi belirlenmesi gerektiğini ve uygulamada küçük esnafların mutlaka korunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir