Beyaz esya satislari ilk ceyrekte yuzde 28 artti

Beyaz eşya satışları ilk çeyrekte yüzde 28 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, 2024’ün ilk çeyreğinde yapılan beyaz eşya satışı hakkında bilgi verdi.

Beyaz eşya satışları ilk çeyrekte yüzde 28 arttı

AA

Türkiye, beyaz eşya sanayisinde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise ikinci en büyük üretim üssü konumunda.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, yılın ilk çeyreğinde beyaz eşya sektörünün yurt içi satışlarının 2023’ün aynı dönemine göre yüzde 28 arttığını söyledi.

“Sektör, 60 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor”

Sektörün 33 milyon adetlik üretim, 23 milyon adetlik de ihracat kapasitesiyle önemli bir aktör olduğuna işaret eden Sığın, şu değerlendirmeyi yaptı:

Sektör, 60 bin kişiye doğrudan istihdam sağlarken, AR-GE, dijital dönüşüm ve yeşil dönüşüm yatırımlarıyla dünyayla rekabet ediyor. Binlerce KOBİ ölçeğindeki satış ve servis ağımız, yardımcı sanayimizle de gurur duyduğumuz, örnek teşkil eden güçlü bir işbirliğimiz mevcut. Yarattığımız bu güçlü ekosistem sayesinde Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli bir itici güç olmayı sürdürüyoruz.

“İlk çeyrekte iç satış arttı, ihracat azaldı”

Sığın, yılın ilk çeyrek verilerine göre, beyaz eşya sektörünün geçen yılın aynı dönemine göre iç satışlarda yüzde 28 artış kaydederken, ihracatta yüzde 5 düşüş yaşadığını ifade etti.

1714135401 294 Beyaz esya satislari ilk ceyrekte yuzde 28 artti

“Üretim ve istihdam seviyelerimizi korumaya devam ediyoruz”

Gökhan Sığın, son 2 yılda ihracatın sürekli düşüş kaydettiğini ve bu seyrin kısa dönemde değişmeyeceğini öngördüklerini belirterek, sektörün küresel pazarlardaki daralmaya rağmen iç pazarda istikrarlı bir trend gösterdiğini vurguladı.

“İhracattaki düşüşün nedeni küresel pazarlardaki daralma”

İhracattaki düşüşün temel nedeninin küresel pazarlardaki daralma olduğuna değinen Sığın, “Buna karşılık üretim ve istihdam seviyelerimizi iç pazardan aldığımız bu güçle korumaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir