Cumhurbaskani Erdogan Anayasa Mahkemesindeki torene katildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi’ndeki törene katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin (AYM) 62’nci kuruluş yıl dönümü ile yeni üyesi Prof. Dr. Ömer Çınar’ın ant içme törenine katıldı.


ensonhaber.com

Türk yargı sistemindeki yerini 25 Nisan 1962’de alan Anayasa Mahkemesi, 62. yaşını kutluyor.

Anayasa Mahkemesi’nin 62. kuruluş yıldönümü ve yeni üye Prof. Dr. Ömer Çınar’ın göreve başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törene katıldı

Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda gerçekleştirilen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birçok yargı mensubu katıldı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren AYM Başkanı Kadir Özkaya, AYM’nin yeni üyesi Ömer Çınar’ı tebrik etti.

Ülkeye hayırlara vesile olmasını dileyen Özkaya, ”Liyakatli üyelerden oluşan AYM’nin yeni üyesinin kendisinden beklenen katkıyı sağlayacağını umuyorum” dedi.

1714386936 648 Cumhurbaskani Erdogan Anayasa Mahkemesindeki torene katildi

“Hakimler özgürce karar vermelidirler”

Hakimlerin kimsenin etkisinde kalmadan tarafsız bir şekilde karar vermesi gerektiğini ifade eden Özkaya şunları söyledi:

Adaletin sağlanması bakımından en önemli sorumluluk hakimlere düşer. Hakimin terazisi hep doğru tartmalıdır. Hiçbir neden onları hakkı ayakta tutmaktan alıkoymamalıdır. Örnek ahlak sahibi olmalı, kişilik ve vicdanlarını kirletmemelidirler. Herhangi bir dışsal etki altında kalmadan özgürce karar vermelidirler. Bağımsız ve tarafsız yargının varlığı bağımsız ve tarafsız hakimlere bağlıdır.

1714386936 997 Cumhurbaskani Erdogan Anayasa Mahkemesindeki torene katildi

“Gazze’deki ikiyüzlülüğü kabul etmiyorum”

İsrail’in Gazze’ye yaptığı zulmü kabul etmediklerini vurgulayan Özkaya konuşmasını şu şekilde tamamladı:

Millet olarak ortak menfaatlerimiz için kenetlenip çalışmalıyız. Gazze başta olmak üzere zulümlere karşı gösterilen ikiyüzlülüğü kabullenemediğimizi dile getirmeyi bir görev biliyorum. İnsanlığa adaleti anlatan devletlerin zulme ve haksızlığa gözlerini ve vicdanlarını kapatmaları, insanlığı gelecek adına umutsuzluğa sevk etmektedir.

Özkaya’nın konuşmasının ardından AYM’nin yeni üyesi Çınar kürsüde yemin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir