1710809345 Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

Gerekiyorsa da bir alt lige düşeceğiz

Trabzonspor ile oynanan olaylı maç sonrası ilk kez konuşan Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, “Biz artık kendi bağımızı kendimiz keseceğiz. Gerekiyorsa da bir alt lige düşeceğiz. Her gün ölmektense bir gün öleceğiz. Gerekirse 1 sene oynar, çıkarız” ifadelerini kullandı.


ensonhaber.com

Süper Lig’in 30. haftasında Fenerbahçe’nin Trabzonspor’u deplasmanda 3-2 yendiği karşılaşmanın ardından saha içinde arbede yaşandı.

Maçın bitiş düdüğü sonrasında Fenerbahçeli oyuncular ve teknik ekip, saha ortasında toplanarak galibiyeti kutlamak istedi.

Kutlama sırasında bordo-mavili taraftar, güvenlik güçlerinin engellemek istemesine rağmen sahaya indi. Bir anda saha içi karışırken Fenerbahçeli futbolcular ile taraftarlar arasında arbede çıktı. Taraftarların tekme ve yumruk atmasına sarı-lacivertli oyuncular da karşılık verdi.

Güvenlik güçlerinin de müdahalesiyle sarı-lacivertli oyuncular, tünelden geçerek soyunma odasına gitti.

Fenerbahçe, olağanüstü toplanma kararı aldı

Yaşanan bu gelişmeler üzerine ise Fenerbahçe Kulübü, Süper Lig’den çekilmek dahil, alınacak aksiyonların değerlendirilmesi için 2 Nisan’da çoğunluk sağlanamazsa 9 Nisan’da Olağanüstü Genel Kurula gitme kararı aldı.

“Dün gece yaşananlar Türkiye için utanç vesilesidir”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise bunun üzerine kulüp televizyonuna çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ali Koç, sözlerine şöyle başladı:

Dün gece yaşananlar Türkiye için utanç vesilesidir. Bu iki kulübü kafa kafaya getirmeye, şiddet ve nefret tohumu ekmeye emek verenler var. 1995-1996’da Fenerbahçe, Trabzonspor’u orada 2-1 yendi ve tansiyon yükseldi. Ancak hiçbir zaman bu kadar nefret ve kin tohumları ekilmemiştir. Kardeşi kardeşe kırdıran 3 Temmuz’un sebebi olan terör örgütü, bu iki kulüp arasındaki gerilimi başka bir evreye taşımıştır. Kurşunlanma da bu örgütün eseridir. Camiaların akıllı insanları sabırlı ve akil düşünmelidir. Bu sorunların üstesinden gelmeliyiz. Bu sorunlar ülkeye zarar veriyor.

Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

“Trabzonspor ve Trabzon ülke futbolunun en önemli dinamiklerinden biri”

Yönetimsel bir sorunun olmadığını söyleyen Ali Koç, şunları dedi:

Trabzonspor ve Trabzon ülke futbolunun en önemli dinamiklerinden biri. Maçtan sonra Ertuğrul Bey’in dair hakeme serzenişleri oldu. Onlar dün bizi çok iyi ağırladı. Yönetimsel sorun yok. Belki de çoğu noktada aynı noktadayız. Sahada iki takım oyuncuları iyi niyetliyken bunların yaşanması akıl tutulması.

“Yaşananları Fenerbahçeli futbolculara bağlayacaklarmış.”

Trabzonspor’un üstünde de olağanüstü bir baskı olduğunu belirten Koç, şu sözleri sarf etti:

Fenerbahçe ve Trabzonspor’a geçmiş olsun. Ancak üzülerek öğrendim, çalışmalar varmış. Yaşananları Fenerbahçeli futbolculara bağlayacaklarmış. İnşallah bu yanlışa girmezler. Bu yaşananlardan onlar da üzgün. Trabzonspor’a da olağanüstü baskı var, onlar bu işi nasıl ele alacak? Göreceğiz.

1710809343 318 Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

“Dün gecenin mağduru Fenerbahçe Spor Kulübü’dür”

Ali Koç, Fenerbahçe’nin mağdur olmadığını söyledi.

Yaşananlar olmasaydı, 2-0’dan 2-2’ye o maçı getirmek kolay olmazdı. Ancak bunları konuşmayalım. Dün gecenin mağduru Fenerbahçe Spor Kulübü’dür. Futbolcular, kendilerini linçten korudular. Aileleri endişe yaşadı. Bir avuç güvenlik görevlimiz mağdur. Trabzon’da turuncu yelek giyen güvenlik güçlerine de teşekkür ederim. Büyük çaba sarfettiler. En büyük mağdur Fenerbahçe taraftarıdır. Endişelenen, güvenliğimizden bilgisi olmayıp endişe eden taraftarlarımızıdır.

“Fenerbahçe’nin bu ülkede gördüğü muameleme kabul edilemez”

İşin çığrından çıktığını belirten Ali Koç, şu değerlendirmeyi yaptı:

Artık bu iş çığırından çıktı. Fenerbahçe’nin bu ülkede gördüğü muameleme kabul edilemez. Sporda yaşadıklarımız herkesin malumu. Bu örgüte duvar olan Fenerbahçe. Ne devletimiz, ne yetkililer aksiyon almıyor. TFF de bizim aksiyonlarımıza manevra yapıyor. Sadece bir futbolcu linç edilseydi ne yapacaktık? Kafamızı duvarlara vuracaktık. Bu son olsun diyoruz ama hiçbir zaman son olmuyor. Şiddeti normalleştiren bir ülke olmaya başladık! Televizyonlara balkıyorum, spor yazarlarını okuyorum… Yazıklar olsun! İsmail Hoca buz tutmasaymış… Futbol üzerinden topluma bir şey mi yapılıyor? Dünkü olay organizeydi.

1710809343 597 Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

“TFF’nin bu maç devam edemez demesi gerekirdi”

TFF’ye eleştirilerde bulunan Koç, şu ifadeleri kullandı:

Hakemin dün hiçbir yaptırım uygulamaması, uyguladıklarında da çok geç kalması tribünleri cesaretlendirmeye başladı. Futbol nabzını biraz bilen insan işin nereye gideceğini bilir. Maçın devam etmesi olacak iş değil! Halil Umut Meler, UEFA’da böyle bir maçı devam ettirse, lisansı iptal olur. Denizli’deki maç da iptal edilmeliydi. Su savaşları dediğimiz maçta 19 polis yaralandı, o maç da iptal edilmeliydi. Dün akşam da iptal edilmeliydi. Belki yaşadığı travmadan dolayı psikolojisi yeterli değildi diyenler var ama şunu söyleyeyim, ülkemizin içinde bulunduğu durumda hiçbir hakem o maçı iptal edilemezdi. TFF’nin bu maç devam edemez demesi gerekirdi.

“Rakibimizin gücünü herkes biliyor”

Galatasaray’a göndermede bulunan Ali Koç, şu açıklamayı yaptı:

Rakibimizin gücünü herkes biliyor. Siyasi, bürokrasi vs. Hakemler çekiniyor karar vermeye! Dünkü maç 2-2 bitse mesela ne olacaktı? Sahaya meşale geliyor. Hakem dönüp meşaleyi görüyor. Düdük çalıp oyunu durdurmuyor, oyunu devam ettiriyor! Bir kez daha zorbalıkla bir şampiyonluğu daha mı elimizden alacaklardı!

“Kendi göbek bağımızı kesmeliyiz”

Ali Koç, açıklamalarına şöyle devam etti:

Dünkü maçta polis yoktu! Yakınlarımızdan öğrendik maçtan önce arama yapılmamış. Bu organize bir olay! Otobüs kurşunlanması, Ali Sami Yen’deki su savaşları gibi… Trabzonspor’a da geçmiş olsun. Bizi çok iyi ağırladılar. Ertuğrul Başkan’a dün oğlumu teslim ettim. Maçtan önce gezdirdi. İnsan kavgalı insan ailesini teslim eder mi? Ancak bizi suçlu yapacaksanız, iş çığırından çıkacak. Riyad’daki gibi faturayı bize kesecekler. Devletimizle konuş, TFF ile konuş… Biz 2 Nisan’da olağanüstü genel kurula gidiyoruz. Allah’ın izniyle yapmamız gerekeni yapmalıyız. Kendi göbek bağımızı kesmeliyiz.

1710809343 277 Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

“Biraz önce Kulüpler Birliği Vakfı’ndan istifa ettim”

Kulüpler Birliği Başkanlığı’ndan istifa ettiğini söyleyen Koç, şunları dedi:

Biraz önce Kulüpler Birliği Vakfı’ndan istifa ettim.Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız devreye girdi. Ama iş onlara kalmadan, yerel yetkililere üzerine düşeni yapmalıydı.Gerekiyorsa bir alt lige düşeceğiz! Herkes aklını başına almalı! Her gün ölmektense bir gün öleceğiz. Gerekirse 1 sene oynar, çıkarız. Yeter! Maç 2-2 bitse şampiyonluk gitti! Belki başka yerde yapacaklar! Bunu kim organize etti? Trabzonspor Yönetim Kurulu organize etmedi? Birileri etti! Neden polis yoktu, neden emniyet önlemi alınmadı?

“Artık kendi kararımızı vermeliyiz!”

Koç, çarpıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Siz bize bu ülkenin dışlanmış kulübü gibi muamele yaparsanız, bunu devlet için de TFF için de medya için de söylüyorum, biz kendi geleceğimizi kendimiz belirlemek zorundayız. Bu şantaj, tehdit değil! Artık kendi kararımızı vermeliyiz! Fenerbahçeliler tahrik etti demeye getiriyorlar. İnsan utanır. İşin nereye gideceğini biliyorum. Riyad krizinden farkı olmayacak!

1710809343 345 Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

“Hakem kuralları uygulasa Trabzonspor 3-0 mağlup olacak!”

Hakem Halil Umut Meler’e tepki gösteren Ali Koç, şu ifadeleri kullandı:

Hakem kuralları uygulasa Trabzonspor 3-0 mağlup olacak! Bir de hala golden önce faul var diyorlar! 3 Temmuz’u başlatan örgüt, iki kulübü birbirine çarptırmak için tavan yaptı belki de emellerine ulaşmak amacıyla.

“Biz bu çocukların psikolojisini nasıl toplayacağız”

Fenerbahçeli oyuncuların psikolojisi hakkında konuşan Ali Koç, şunları dedi:

Şimdi de başlamışlar; Fenerbahçeli oyunculara şu ceza verilsin bu ceza verilsin. Hadi verin, ne ceza veriyorsanız verin! Bütün maç boyunca taciz edeceksiniz, kalecimiz yerdeyken boynu kanayacak. Biz bu çocukların psikolojisini nasıl toplayacağız. Hadi görelim bakalım.

1710809343 847 Gerekiyorsa da bir alt lige dusecegiz

“Kulübü yine üst lige çıkartırız ve öyle bırakırım”

Ali Koç, son olarak şu sözleri sarf etti:

Fenerbahçe’nin tarihi için kritik bir virajdan geçiyoruz. 2 Nisan’da kulübün yanında durun. Bu iş böyle gitmez. Üç ay sonra bırakıyorsun, finansal zarar falan… Ligden çekilme kararı alırsak, bırakmıyorum! Kulübü yine üst lige çıkartırız ve öyle bırakırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir